19.9.2013 6:18
DISKUSNÍ FÓRUM UKONČENO
Po dlouhé
...v�ce...
Při ohlédnutí za nedávno skončenou fotbalovou sezónou 2008/2009 pelhřimovského FK musí být vedení klubu, sponzoři, partneři a v neposlední řadě i široká obec příznivců a fanoušků nadmíru spokojená. To, co se zdálo při startu nového soutěžního ročníku nereálné, bylo po jeho skončení realitou. Po řadě předcházejících neúspěšných let se díky intenzivní práci výboru, zainteresovaných činovníků, trenérů i hráčů samých, podařilo dosáhnout úspěchu, jaký nikdo nečekal: tři mužstva FK postoupila do vyšších soutěží. Ke zmíněným úspěchům je třeba přiřadit i roční velmi dobré působení žákovských družstev v moravských divizích D starší i mladší kategorie. Je to výsledek toho, že fotbalový klub se ve své práci zaměřil na zkvalitnění výchovné i výkonnostní úrovně mládežnické základny, která je nezbytným předpokladem budoucnosti každého klubu, který se snaží hrát vyšší soutěže. Sázka na výchovu mladé generace je vklad, kteří se dřív či později rozhodně vyplatí.
V souvislosti s tím, se jako dobré a prozřetelné ukázalo rozhodnutí vzkřísit aktivní činnost B týmu jako juniorky týmu mužů, ve kterém mohou mladí a talentovaní hráči dál výkonnostně růst a tak se snáze vyrovnat s přechodem do A mužstva. Pelhřimovská „juniorka“ dokázala během čtyř let projít třemi soutěžemi okresu a jednou kraje, aby se po pravidelných ročních postupech probojovala po skončené sezóně do I. A třídy kraje Vysočina. Zatímco od IV. do II. třídy okresu se postup v podstatě očekával, spanilá jízda I. B třídou, na jejímž konci byl postup do I. A třídy, byla příjemným překvapením. Neoddiskutovatelným kladem je skutečnost, že se na postupovém tažení podíleli mladí talentovaní fotbalisté vesměs ročníků 1986 – 1988, že „rezerva“ přestala být „odkladištěm“ hráčů za herním zenitem, bez perspektivy výkonnostního růstu. V průběhu podzimní části I. B třídy došlo ke změně trenéra, když po odstoupení Václava Vokůrky z postu trenéra A mužstva zaujal jeho místo Jiří Cerhan, který do té doby B tým trénoval. Pro zbytek podzimu a celé jaro tak juniorku trénoval a vedl Ing. Pavel Hurda. Že dílo svého předchůdce dokázal dotáhnout do konce potvrdila skutečnost, že kolo před koncem soutěže byla „juniorka“ jistým vítězem a završila tak nevídanou sérii čtyř každoročních postupů do vyšší soutěže.
Postup dorostenců do divize nebyl ani tak překvapivým, jak zaslouženým vyústěním mnohaleté koncepční práce, která přinesla ovoce právě na konci skončeného ročníku krajského přeboru. V předcházející sezóně dorostencům pelhřimovského FK unikl postup po přetahované s Humpolce prakticky ve finiši mezi prsty. Podobný scénář poznamenal i závěr skončené sezóny, jejíž závěr byl ještě dramatičtější než loňský rok. Přetahovaná o postupové naděje s Bedřichovem gradovala v posledním kole, ve kterém pelhřimovští starší dorostenci zkušeně zvládli utkání s nebezpečným Žďárem n.S., což jim vyneslo zasloužený postup. Ve stínu starších nezůstali ani mladší dorostenci, kteří svoji kategorii vyhráli ještě výrazněji. Kromě hráčů samých mají na úspěchu dorostenců klíčovou zásluhu i trenéři Ján Kubík (starších) a Ing. Jan Mareš (mladších), kteří jsou věkově od sebe vzdáleni jednu generaci, ale v náročnosti, pracovitosti a odpovědném přístupu k trenérské práci byli zajedno. Ať kréda, které je k postupu přivedla, zůstanou i devizou pro úspěšné působení v divizi.
Prolomit postupovou bariéru se po marných pokusech v minulých sezónách podařilo A mužstvu mužů, což je nesporným vrcholem bilancování úspěchů skončené sezóny. Psal se rok 2001, kdy pelhřimovský tým po čtyřiadvacetiletém působení divizi opustil a „spadl“ do krajského přeboru Jihu Čech, odkud po roce přešel do přeboru kraje Vysočina. Od začátku se hledala schůdná cesta k postupu, ale mezi většinou novými a herně neznámými soupeři, postupové snahy zůstávaly nenaplněny. Mužstvo se postupně scelovalo, s růstem herní kvality rostlo i jeho sebevědomí, takže jím neotřásly ani změny na trenérském postu, z něhož v závěru minulé sezóny odstoupil Leoš Mitas. Dvanáct kol nové sezóny vedl tým Václav Vokůrka, kterého na zbývající utkání podzimu vystřídal Jiří Cerhan, do té doby úspěšný lodivod „juniorky“. Jeho zkušenosti a vhodné doplnění hráčského kádru se projevily v dobré herní pohodě a výkonnostním růstu, takže už dvě kola před koncem sezóny mělo mužstvo postup v rukou a po posledním utkáním na domácí půdě mu předseda VV KFS Vysočina Miroslav Vrzáček mohl předat pohár vítěze KP Vysočina v sezóně 2008/09. Postup to byl zasloužený, na tom, že mužstvo se prezentuje nejlepším fotbalem přeboru, se shodla ve svých pozápasových hodnoceních většina trenérů soupeřů. Věřme, že pro pelhřimovský tým nebude platit neslavná tradice vítězů KP Vysočina z posledních let, že po ročním účinkování v divizi se propadnou zpět.
Postupem A mužstva se nabídlo pokračování v tradici nedávné minulosti: start pelhřimovského týmu v divizi. Do měst, jakým je např. Pelhřimov, tato soutěž nesporně patří, protože i v podvědomí příznivců jsou oba pojmy vzájemně propojeny. Navíc pomáhají jeho prezentaci a zviditelnění v rámci republikovém, zlepšují prestiž společenského žití nejen místních obyvatel, ale mají vliv i na bližší i vzdálenější okolí. Vliv sportu na výchovu mládeže i na využití jejich aktivit ve volném čase také není zanedbatelný.
Zmíněné úspěchy v postupech do vyšších soutěží sebou ale přinášejí i nemalý dopad na zvýšení finančních nákladů v provozu klubu. Doprava, pronájem sportovních zařízení, technické zajištění a fungující zabezpečení jsou náročným úkolem pro vedení klubu. A není to úkol malý, protože současná hospodářská krize přináší hospodářské problémy i sponzorským firmám, což ekonomickou situaci dělá ještě napjatější. To si jistě uvědomuje i vedení města, jeho radní i zastupitelé; i v jejich silách je ekonomická podpora fotbalového klubu, aby jeho mužstva mohla důstojně působit v republikových soutěžích a tak reprezentovat město Pelhřimov.
Připravil: L. Novák a Mgr. Jiří Vlach - 2. 7. 2009